OPA Congratulates the 2018 Manningham Winners!

We thank the National Federation of State Poetry Societies, as well as Budd Powell Mahan, Manningham Youth Chair.

Second Place Senior Division (Grades 9 – 12)

Anna Lipari, Creation Myths, St. Mary’s Academy, Portland, teacher Sara Salvi

Fifth Place Junior Division (Grades 6 – 8)

Christopher Rogers, The Life of a Short Kid, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Fourth Place Junior Division (Grades 6 – 8)

Carlie Cieri, Just Me, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

First Place Junior Division (Grades 6 – 8)

Madison Monahan, You Are Not Defined, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Oregon Poetry Association Spring 2018 Contest Winners

Poet’s Choice — Armin Tolentino, Judge

1st Place: “Knowledge of Good and Evil” by Penelope Scambly Schott, Portland, OR

2nd Place: “Fishing Indian Creek” by Marri Champié, Kuna, ID

3rd Place: “Persephone” by Carol Clark Williams, York, PA

1st Honorable Mention: “Monday after Rain” by Michael Hanner, Eugene, OR

2nd Honorable Mention: “Fourth Wave” by Linda Ferguson, Portland, OR

3rd Honorable Mention: “Spinning Song” by Toni Hanner, Eugene, OR

 

Members Only — Tim Whitsel, Judge

1st Place: “Ghazal in June” by Louise Barden, Corvallis, OR

2nd Place: “Today I Am Venus” by Shawn Aveningo Sanders, Beaverton, OR

3rd Place: “The Steens” by Janna Roselund, Oakland, OR

1st Honorable Mention: “No Bonsai Anymore” by Brigitte Goetze, Philomath, OR

2nd Honorable Mention: “The Fixer” by Toni Hanner, Eugene, OR

3rd Honorable Mention: “Rudy” by Linda Ferguson, Portland, OR

 

New Poets — Connie Post, Judge

1st Place: “Coals” by Welkin Azure, Eugene, OR

2nd Place: “the cherries were ripe” by Linda Golaszewski, Portland, OR

3rd Place: “Crow Proprietors” by Judy Richardson, Eugene, OR

1st Honorable Mention: “Pocket Change” by Ward Anderson, Ashland, OR

2nd Honorable Mention: “Pie and Coffee” by Donna McNeil, Springfield, OR

3rd Honorable Mention: “Gastropoda Magnifico” by Julie K. Caulfield, Beaverton, OR

 

Traditional Form–Sonnet — Amy MacLennan, Judge

1st Place: “Breaking Up Is Hard to Do” by Hanna Litwinowicz, Portland, OR

2nd Place: “Sonnet for the 25th Wedding Anniversary” by Carolyn Martin, Clackamas, OR

3rd Place: “We Can Always Talk about the Weather” by Alida Rol, Eugene, OR

1st Honorable Mention: “For Albert” by Joan Dobbie, Eugene, OR

2nd Honorable Mention: “Death of an Archaeologist” Marri Champié, Kuna, ID

3rd Honorable Mention: “Kaizen” by Sue Parman, Hillsboro, OR

 

Theme–Borders and Boundaries — M. E. Hope, Judge                         

1st Place: “Cross-Country Bus” by Charlotte Abernathy, Ashland, OR

2nd Place: “Muggins Discovers His New Boundaries” by Dave Harvey, Talent, OR

3rd Place: “Something There Is” by Kim Hamilton, Ashland, OR

1st Honorable Mention: “Crossing” by Helen Puciloski, Rainier, OR

2nd Honorable Mention: “Territory” by Cynthia Jacobi, Newport, OR

3rd Honorable Mention: “Unfinished Things” by Marvin Lurie, Portland, OR

 

Winning poems and judges’ comments will appear under “Poet’s Spotlight” beginning May 15th.

2018 Cascadia Winners

The Oregon Poetry Association congratulates the winners of the 2018 Cascadia poetry contest, open to all K-12 students including private, home, and parochial school students.

Division I: Kindergarten through Second Grade

Ryan Bowles, Frankenstein’s Underwear, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Nat Butler, Witches and Wolves, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Caleb Harter, The Summer, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Julianna Maxfield, Morning Sun, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Ohio Petersen, Halloween Night, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Arleigh Sparling, Poetry, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Lila Van Tol, My Clock, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Charlie West, Tamales, Beverly Cleary School, Portland, teacher Tricia Barry

Ezraylah Brazill, The Journey of a Leaf, Bridge Charter Academy, Lowell, teacher Rosie Isenberger

Isabella Beede, The Girl With the Tangled Hair, Silvies River Charter School, Frenchglen, teacher Heather Baltzor

Division II: Third through Fifth Grade

Hunter Hoffman, Defending Myself, Ewing Young Elementary, Newberg, teacher Rachel Keyser

Kaselyn Pothoff, Waiter, Ewing Young Elementary, Newberg, teacher Dawn Reed

Moira Rusaw, When the years of my childhood I think of is over, Ewing Young Elementary, Newberg, teacher Rachel Keyser

Jocelyn Burdick, A Winter poem, Oregon Trail Academy, Boring, teacher Tara Fagan

Zac Pietzold, The Outside, Oregon Trail Academy, Boring, teacher Tara Fagan

Naomi Donaldson, Bonded Birches, Portland Jewish Academy, Portland, teacher Harriet Wingard

Saul Drucker, The Way of Swaying, Portland Jewish Academy, Portland, teacher Harriet Wingard

Morgan Powell, Things that Blow Me Away, Portland Jewish Academy, Portland, teacher Megan Hughes

Sunny Press, untitled haiku, Portland Jewish Academy, Portland, teacher James Juntunen

Bella Robinson, A Wise Birch Tree, Portland Jewish Academy, Portland, teacher Harriet Wingard

Division III: Sixth through Eighth Grade

Keleigh Mackenzie, Lady Spring, Create Solutions Tutoring, Ashland, teacher Sara-Lynne Simpson

Sienna Liljenwall, My Prison Cell, Floyd Light Middle School, Portland, teacher Jeanne Drake

Kolbe Bollier, War, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Carlie Cieri, Just Me, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Alexis Gerspacher, Crows, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Madison Monahan, You Are Not Defined, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Riyanna Oliva, Training Wheels, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Christopher Rogers, The Life of a Short Kid, Judson Middle School, Salem, teacher Karen Kinnett

Amy Amato, To Me, Roots Academy, Salem, teacher Jessica Cavanaugh

Olivia Davis, Death, Roots Academy, Salem, teacher Jessica Cavanaugh

Division IV: Ninth through Twelfth Grade

Zach Brown, Atop Mt. Everest, Grants Pass High School—Gladiola Campus, Grants Pass, teacher Jennifer Rood

Angelica White, Around, Grants Pass High School—Gladiola Campus, Grants Pass, teacher Jennifer Rood

Emma Snyder, Tangled Roots, McNary High School, Keizer, teacher Laura Reid

Grace Bragdon, Monster Underneath my Bed, St. Mary’s Academy, Portland, teacher Sara Salvi

Anna Ferrarini, untitled (you have three eyes), St. Mary’s Academy, Portland, teacher Sara Salvi

Maria Gray, What It Would Be Like, St. Mary’s Academy, Portland, teacher Sara Salvi

Anna Lipari, Creation Myths, St. Mary’s Academy, Portland, teacher Sara Salvi

Schuyler Dull, Regarding Your Euphoric Decay, Sunset High School, Portland, teacher Erin Werner

Evelyn Goodman, untitled, Sunset High School, Portland, teacher Erin Werner

Rohan Press, what is sometimes called the eternal, Sunset High School, Portland, teacher Erin Werner