Posted May 5, 2020.

Oregon Poetry Association Poetry Contest Spring 2020 Winners

OPA congratulates all the winners below, and thanks them
and all the poets who entered for sharing their work.

www.oregonpoets.org

                                      Contest Chair: Stella Jeng Guillory

Poet’s Choice — Lynn Otto, Judge

1st Place: “Baby, It’s Cold Outside” by Barbara Blanks, Garland, TX

2nd Place: “Arachnidæa: Line Drawings” by Stephen Pollock, Mebane, NC

3rd Place: “Mind Gloss” by David Hedges, West Lynn, OR

Honorable Mentions

1st Honorable Mention: “Missing” by Suzanne Sigafoos, Portland, OR

2nd Honorable Mention: “Women’s Day at the Sauna” by Michelle Williams, Portland, OR

3rd Honorable Mention: “Facing Backward on the Train” by Dan Kaufman, Central Point, OR

Members Only — Andrea Hollander, Judge

1st Place: “Cradling Dad” by Cathy Cain, Lake Oswego, OR

2nd Place: “Framing” by Don Kunz, Bend, OR

3rd Place: “Dawn Donuts” by Dan Kaufman, Central Point, OR

Honorable Mentions

1st Honorable Mention: “South Africa: A Refugee from Lithuania Reflects on Her New Life”  by Vivienne Popperl, Portland, OR

2nd Honorable Mention: “Cold Comfort” by Carol Boutard, Gaston, OR

3rd Honorable Mention: “The House of Winter in Summer” by James R Merrill, Keizer, OR

New Poets — Penelope Scambly Schott

1st Place: “Go Round Mary” by Evelyn Gardner, Portland, OR

2nd Place: “Rain” by Jim Johnson, Portland, OR

3rd Place: “Dog bodhisattvas” by Mary Ann Petersen, Eugene, OR

Honorable Mentions

1st Honorable Mention: “She Smiles” by Christian Shute, Cheyenne, WY

2nd Honorable Mention: “It’s Mostly Complaining” by Phillip Wilson, Beaverton, OR;

3rd Honorable Mention: “Seven Encounters with Rainbow” by Tuula Rebhahn, Ashland, OR

Traditional Form- Triolet–— Marc Janssen, Judge

1st Place: “When your Man’s a Drunk” by Joan Dobbie, Eugene, OR

2nd Place: “O World” by David Hedges, West Lynn, OR

3rd Place: “ Mates” by Nita Countryman, Brush Prairie, WA

Honorable Mentions

1st Honorable Mention: “Pale Ring” by Charles Castle, Eugene, OR;

2nd Honorable Mention: “Here and Gone” by Jim Johnson, Portland, OR

3rd Honorable Mention: “Leaf Ballet” by Emory D. Jones; Inka, MS

Theme – Anticipation– Judge: John Brehm:

1st Place: “IN ATHENS WITH MARGUERITE” by Connie Soper, Portland, OR

2nd Place: “Beethoven Never Saw an Ocean” by Colette Tennant, Salem, OR

3rd Place: “The Way” by Donna Prinzmetal, Portland, OR

Honorable Mentions

1st Honorable Mention:  “Anticipation Spells” by Linda Ferguson, Portland, OR

2nd Honorable Mention: “The Pleasures of Whorehouse Meadow” by David Hedges

3rd Honorable Mention: “The Things We Do to Generate Hope” by Michelle Williams, Portland, OR

Under 30 –Judge: David Biespiel:

1st: “Tuesdays But Also Sometimes Never” by Brady Pearson, Portland, OR;

2nd: “She Seems Like a Nice Girl with a Mean Streak” by Eva Parish, New York. NY;

3rd: “keeping up with the kardashians” by Sophie App-Singer, Bend, OR

Honorable Mentions

“Hourglass & Obol” by Alex Hart, Portland, OR

“untitled” by Lexis Sixel, Eugene, OR

“Oaklen’s Ode” by Anastasia Blanchet, Saugerties, NY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.