Posted October 17, 2017.

Oregon Poetry Association Fall 2017 Contest Winners

OPA congratulates all the winners below, and thanks them and all the poets who entered for sharing their work.

 

Poet’s Choice — Joe Wilkins, Judge

1st Place: “Don’t Bother the Flowers” by Sherri Levine, Portland, OR

2nd Place: “In Defense of Loneliness” by Donna Prinzmetal, Portland, OR

3rd Place: “We tried to do it all—” by Susanne Twight-Alexander, Eugene, OR

1st Honorable Mention: “Knots” by David Southward, Milwaukee, WI

2nd Honorable Mention: “How we know” by Lois Leveen, Portland, OR

3rd Honorable Mention: “In Rome” by Don Hogle, New York, NY

4th Honorable Mention: “Mr. Stagmeyer’s Typing Class” by Jay Schroder, Medford, OR

 

Members Only — Pepper Trail, Judge

1st Place: “Rest & Recuperation, 1970” by Keli Osborn, Eugene, OR

2nd Place: “I Sit Astride the Globe” by Stella Guillory, Vancouver, WA

3rd Place: “Letting Go of the Landline” by Stephanie Striffler, Portland, OR

Honorable Mention: “Erasure Poem #72” by Shawn Aveningo Sanders, Beaverton, OR

Honorable Mention: “Souvenir” by Nancy Flynn, Portland, OR

Honorable Mention: “Repast” by Donna Prinzmetal, Portland, OR

[Honorable mentions equally ranked]

 

New Poets — Lisa Allen Ortiz, Judge

1st Place: “Disturbance Theory” by Michael G. Smith, Santa Fe, NM

2nd Place: “Cosmonaut’s Lament” by Genevieve DeGuzman, Portland, OR

3rd Place: “I Went to School Today” by James Merrill, Keizer, OR

1st Honorable Mention: “Memorial Day” by Joanna Rose, Portland, OR

2nd Honorable Mention: “Fostering a Better World” by Jennifer Rood, Grants Pass, OR

3rd Honorable Mention: “After Midnight” by Stephanie Striffler, Portland, OR

 

Traditional Form–Villanelle — Judith H. Montgomery, Judge

1st Place: “Politics” by Catherine McGuire, Sweet Home, OR

2nd Place: “Storm Clouds” by John McPherson, Portland, OR

3rd Place: “Imagining Mrs. R Who Died at 114, according to her obituary” by Kathleen McClung,
San Francisco, CA

1st Honorable Mention: “Creation Story” by Toni Hanner, Eugene, OR

2nd Honorable Mention: “Salt-and-Pepper Villanelle” by Danny Earl Simmons, Lebanon, OR

3rd Honorable Mention: “Detective Chief Inspectors” by Dan Kaufman, Central Point, OR

 

Theme–Current Events — Shaindel Beers, Judge                                  

1st Place: “Another Perspective on the Nuclear Codes” by Catherine McGuire, Sweet Home, OR

2nd Place: “Off Old Hwy. 99” by Jennifer Rood, Grants Pass, OR

3rd Place: “The Greatest Show on Earth” by Linda Barnes, Medford, OR

1st Honorable Mention: “Who Will Be Sent” by Laurel Benjamin, Albany, CA

2nd Honorable Mention: “A Thousand Resting Stars” by Alan Contreras, Eugene, OR

3rd Honorable Mention: “A Commanding Position in the World” by Susan Whitney, Eugene, OR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *