OPA congratulates all the winners below, and thanks them
and all the poets who entered for sharing their work.
www.wordpress-687676-2268923.cloudwaysapps.com
Contest Chair: Stella Jeng Guillory
Poet’s Choice — Lynn Otto, Judge
1st Place: “Baby, It’s Cold Outside” by Barbara Blanks, Garland, TX
2nd Place: “Arachnidæa: Line Drawings” by Stephen Pollock, Mebane, NC
3rd Place: “Mind Gloss” by David Hedges, West Lynn, OR
Honorable Mentions
1st Honorable Mention: “Missing” by Suzanne Sigafoos, Portland, OR
2nd Honorable Mention: “Women’s Day at the Sauna” by Michelle Williams, Portland, OR
3rd Honorable Mention: “Facing Backward on the Train” by Dan Kaufman, Central Point, OR
Members Only — Andrea Hollander, Judge
1st Place: “Cradling Dad” by Cathy Cain, Lake Oswego, OR
2nd Place: “Framing” by Don Kunz, Bend, OR
3rd Place: “Dawn Donuts” by Dan Kaufman, Central Point, OR
Honorable Mentions
1st Honorable Mention: “South Africa: A Refugee from Lithuania Reflects on Her New Life” by Vivienne Popperl, Portland, OR
2nd Honorable Mention: “Cold Comfort” by Carol Boutard, Gaston, OR
3rd Honorable Mention: “The House of Winter in Summer” by James R Merrill, Keizer, OR
New Poets — Penelope Scambly Schott
1st Place: “Go Round Mary” by Evelyn Gardner, Portland, OR
2nd Place: “Rain” by Jim Johnson, Portland, OR
3rd Place: “Dog bodhisattvas” by Mary Ann Petersen, Eugene, OR
Honorable Mentions
1st Honorable Mention: “She Smiles” by Christian Shute, Cheyenne, WY
2nd Honorable Mention: “It’s Mostly Complaining” by Phillip Wilson, Beaverton, OR;
3rd Honorable Mention: “Seven Encounters with Rainbow” by Tuula Rebhahn, Ashland, OR
Traditional Form- Triolet–— Marc Janssen, Judge
1st Place: “When your Man’s a Drunk” by Joan Dobbie, Eugene, OR
2nd Place: “O World” by David Hedges, West Lynn, OR
3rd Place: “ Mates” by Nita Countryman, Brush Prairie, WA
Honorable Mentions
1st Honorable Mention: “Pale Ring” by Charles Castle, Eugene, OR;
2nd Honorable Mention: “Here and Gone” by Jim Johnson, Portland, OR
3rd Honorable Mention: “Leaf Ballet” by Emory D. Jones; Inka, MS
Theme – Anticipation– Judge: John Brehm:
1st Place: “IN ATHENS WITH MARGUERITE” by Connie Soper, Portland, OR
2nd Place: “Beethoven Never Saw an Ocean” by Colette Tennant, Salem, OR
3rd Place: “The Way” by Donna Prinzmetal, Portland, OR
Honorable Mentions
1st Honorable Mention: “Anticipation Spells” by Linda Ferguson, Portland, OR
2nd Honorable Mention: “The Pleasures of Whorehouse Meadow” by David Hedges
3rd Honorable Mention: “The Things We Do to Generate Hope” by Michelle Williams, Portland, OR
Under 30 –Judge: David Biespiel:
1st: “Tuesdays But Also Sometimes Never” by Brady Pearson, Portland, OR;
2nd: “She Seems Like a Nice Girl with a Mean Streak” by Eva Parish, New York. NY;
3rd: “keeping up with the kardashians” by Sophie App-Singer, Bend, OR
Honorable Mentions
“Hourglass & Obol” by Alex Hart, Portland, OR
“untitled” by Lexis Sixel, Eugene, OR
“Oaklen’s Ode” by Anastasia Blanchet, Saugerties, NY